WYBORY

Stowarzyszenie Konferencja Mediów Polskich podczas walnego zebrania członków dokonało wyboru nowej Rady Etyki Mediów VIII kadencji na lata 2019-2022. Do rady weszli: Ryszard Bańkowicz, Krzysztof Bobiński, Helena Ciemińska-Kowalik, Urszula Dembińska-Nowakowska, Wojciech Dorosz, Hanna Kordalska- Rosiek, Andrzej Krajewski, Barbara Markowska -Wójcik, Krystyna Mokrosińska, Nina Nowakowska, Marek Nowicki, Tomasz Obertyn i Ernest Zozuń.

Uchwałą walnego zebrania SKMP zwiększono liczbę członków REM do 15 osób, wybrano 13. W w pracach REM VII kadencji uczestniczyło pięcioro członków obecnego składu: Bańkowicz, Bobiński, Markowska-Wójcik, Nowakowska i Nowicki. Na przewodniczącego REM ponownie wybrano Ryszarda Bańkowicza , który od czterech kadencji pracuje w radzie. Trzecia, której będzie szefował. Wiceprzewodniczącymi zostali: Helena Ciemińska-Kowalik i Krzysztof Bobiński. Funkcje sekretarza będzie pełnić Urszula Dembińska-Nowakowska.

W składzie Rady Etyki Mediów VIII kadencji znaleźli się przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Towarzystwa Dziennikarskiego, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Związku Zawodowego Dziennikarzy, Związku Zawodowego Pracowników Twórczych i Technicznych TVP S.A. Wizja oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego.

W roku 2018 REM rozpatrzyła i wydała oświadczenia w 518 sprawach, a już w ciągu pięciu miesięcy 2019 roku- wpłynęło ponad 270 doniesień. Wśród rozpatrywanych spraw była m.in. sprawa listu prezydentów pięciu polskich miast, którzy po śmierci Pawła Adamowicza apelowali o analizę materiałów TVP na temat tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Rada Etyki Mediów, na pierwszą swą kadencje w roku 1995 powołana została przez Konferencję Mediów Polskich. Celem Rady jest zajmowanie stanowisk i wydawanie opinii w sprawach istotnych dla mediów oraz dla ludzi związanych z nimi zawodowo. Podstawą do wydawania opinii są zasady ujęte w Karcie Etycznej Mediów opracowanej w 1995 r. przez członków Konferencji.