Red. Jacek Gallant Młody Dinozaur 2023
Redaktor Jacek Gallant - były dziennikarz lubelskich oraz krajowych mediów, ich korespondent zagraniczny, a okresowo także pracownik struktur samorządowych i działacz społeczny - został uhonorowany tytułem „Młodego Dinozaura” za rok 2023. Ten niepowtarzalny w kraju laur otrzymał 13 lutego 2024 r. podczas dziennikarskiej Gali Młodego Dinozaura zorganizowanej przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Odbyła się ona w kawiarni ART’ CAFE Domu Kultury LSM, specjalnie zaaranżowanej na tę okoliczność przez pracowników tej przyjaznej żurnalistom placówki kulturalnej pod kierownictwem dyrektor Marty Horabik – Piaseckiej. Uczestniczyli w niej aktywni zawodowo i będący w stanie spoczynku dziennikarze z Lublina, w tym nestor polskiego dziennikarstwa, autor wydanego przez nasze stowarzyszenie „Leksykonu dziennikarzy i redaktorów Lubelszczyzny” Al. Leszek Gzella.
Okolicznościową laudację wygłosiła red. Grażyna Hryniewska – Kalicka, która przed laty przybyłego do redakcji „Sztandaru Ludu” świeżo upieczonego magistra prawa wprowadzała w arkany dziennikarstwa. - Jak było to „ sztandarowym” obyczajem, Jacek Gallant musiał odbyć staż w różnych działach – przypomniała G. Hryniewska. Tym samym sprawdzić się w odmiennych tematach. Znalazł się m.in. w kierowanym przeze mnie w tym czasie dziale Łączności z Czytelnikami. Wymagającym nie tylko dobrego, rzetelnego dziennikarstwa, ale i działań społecznych. Wyniósł z niego, jak mniemam, bogatą wiedzę o człowieku, przede wszystkim tym w potrzebie. Stał się zdecydowanie bardziej wrażliwy, empatyczny. /…/ Reporter i publicysta w „Sztandarze Ludu”, ciągle żądny nowych doświadczeń, wrażeń w 1989 r. trafia do redakcji „Sztandaru Młodych”. Wiąże się to tym razem z jego z pracą dziennikarską poza krajem, w Finlandii, w roli korespondenta zagranicznego. Ten nowy rozdział w jego dziennikarskim dorobku , daje początek późniejszym Jacka Gallanta wyjazdom zagranicznym. Fascynacji podróżami, ale ciekawymi zakątkami świata, ludźmi innych nacji.-
- Po powrocie z Finlandii do Polski Jacek Gallant trafia do Biznesu. Zakłada m.in. przedsiębiorstwo Styks. Nie oznacza to rezygnacji z dziennikarstwa. Zostaje zastępcą redaktora naczelnego pierwszej komercyjnej, prywatnej stacji nadającej w Lublinie Telewizji Niezależnej Lublin - kontynuowała laudatorka. Nagromadzony latami dorobek dziennikarski sprawia, że zostaje powołany do Rady Nadzorczej Radia Lublin SA. Można go też usłyszeć na falach kilku lubelskich stacji radiowych, a zwłaszcza w nocnym programie nie istniejącego już Radia Rytm. Lata 2013–2018. niosą dla Jacka Gallanta nową dozę doświadczeń, Wyjeżdża na Bałkany, do Kosowa. Stamtąd śle korespondencje najpierw do „Kuriera Lubelskiego”, a następnie do dziennika „Trybuna”. - Grażyna Hryniewska przypomniała samorządowo-urzędniczy epizod w pracy J Gallanta, w tym na stanowisku wiceprezydenta Lublina oraz wicedyrektora Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, a następnie, od stycznia 2000 roku do końca kwietnia 2008, dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. Jednak, jak zaznaczył podczas gali J Gallant, jego życiową pasją było i jest dziennikarstwo. Wyrazem tego jest jego pierwsza książka, zatytułowana „Pisane w kotle 2013 – 2018” , zawierająca relacje z gorących wydarzeń XXI w. na Bałkanach. W najnowszej, zatytułowanej „Gal(l)anteria” ukazał literacki pazur. Jednocześnie zapowiedział wydanie kolejnej literackiej książki wespół z utworzoną ostatnio grupą twórczą „Nastroje”. Podczas gali uroczyście wręczono legitymacje Stowarzyszenia Dziennikarzy RP nowym członkom, a to Lucynie Ejmie i Piotrowi Boroniowi. Są oni animatorami polskości wśród Polonii na Wschodzie i wydawcami adresowanego do niej pisma „Ałmator”.
Gala została wzbogacona o prezentację najnowszych książek lubelskich dziennikarzy. Jacek Gallant przedstawił swój debiut literacki „Gal(l)anterię”. Pięknie wydany pod względem edytorskim tom zawiera opowiadania oraz utwory wierszem pisane, w tym fraszki, limeryki, satyry recenzujące obecną rzeczywistość. Stanisław Dąbrowski zaprezentował monumentalną monografię Ligi Obrony Kraju w jej 80-lecie. Maria Balicka – Kasprzak z kolei przedstawiła wydane pod jej redakcją wspomnienia agrolotników śmigłowcowych ze Świdnika z pracy w kraju i za granicą, zatytułowane „Wiropłaty nad polami”. Integralną częścią dziennikarskiej gali 13 lutego stały się obchody 15-lecia kwartalnika społeczno-kulturalnego „Awangarda lubelska”. Redaktor naczelny pisma Krzysztof Stankiewicz oraz jego zastępca Janusz Kawałko uhonorowali w roku jubileuszowym osoby współpracujące z tym kwartalnikiem. Honorowe wyróżnienia w postaci „Awangardowego Lauru” oraz okolicznościowej statuetki otrzymali: przewodniczący Zarządu Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Stanisław Wojnarowicz oraz Ireneusz Targoński – autor licznych rysunków, linorytów, grafik, a także wierszy, co stało się pasją będącego na emeryturze absolwenta Politechniki Lubelskiej, a kiedyś dyrektora przedsiębiorstw.
Laurem „Młodego Dinozaura”, przypomnijmy, Lubelski Oddział SDRP honoruje dziennikarzy, którzy są już na emeryturze, ale wciąż pozostają aktywni zawodowo bądź społecznie. Dla laureata z recitalem wystąpił Jacek Dzik z Krasnegostawu – laureat III miejsca w kategorii duety Międzynarodowego Konkursu Piosenki Radia JARD w Białymstoku, uczestnik telewizyjnej „Szansy na sukces”. Wykonane przez niego utwory podbiły serca słuchających, a dziennikarskim dinozaurom przypomniały lata ich najaktywniejszej działalności. Niejednemu łza się w oku zakręciła. Spotkanie tradycyjnie dopełnił na akordeonie towarzyszący nam od wielu lat Jerzy Jabłonka – laureat tytułu Amicus Diurnariorum. Dziennikarską Galę Młodego Dinozaura 2024 z wdziękiem poprowadziła red. Grażyna Hryniewska - Kalicka.
Zdjęcia: Jacek Targoński. .