Red. Jacek Bieniaszkiewicz "Młody Dinozaur" 2022

Redaktor Jacek Bieniaszkiewicz z Polskiego Radia Lublin, obchodzący 50-lecie etatowej pracy zawodowej w lubelskiej rozgłośni, został laureatem tytułu „Młody Dinozaur” za rok 2022. Ten niepowtarzalny w kraju laur został mu wręczony19 kwietnia 2023 r.

Uroczysta Gala Młodego Dinozaura odbyła się w kawiarni ART’ CAFE Domu Kultury LSM, specjalnie zaaranżowanej na tę okoliczność przez pracowników tej przyjaznej żurnalistom placówki kulturalnej pod kierownictwem dyrektor Marty Horabik – Piaseckiej. Uczestniczyli w niej aktywni zawodowo i będący w stanie spoczynku dziennikarze z Lublina, w tym nestor polskiego dziennikarstwa, autor wydanego przez nasze stowarzyszenie „Leksykonu dziennikarzy i redaktorów Lubelszczyzny” Al. Leszek Gzella. Redaktor naczelny kwartalnika kulturalnego „Akcent” dr Bogusław Wróblewski i red naczelny „Awangardy Lubelskiej” Krzysztof Stankiewicz podzieli się z uczestnikami gali egzemplarzami redagowanych przez siebie periodyków. Miłą niespodziankę wszystkim sprawił wieloletni fotoreporter lubelskiej prasy Jacek Mirosław ekspozycją zdjęć kolegów obsługujących w przeszłości rozliczne wydarzenia, przenosząc ich w ten sposób w czas najaktywniejszej działalności. Było to już 24 spotkanie dziennikarzy zorganizowane przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas gali wręczono przyznawane po raz kolejny przez Lubelski Oddział SDRP tytuły AMICUS DIURNARIORUM. Otrzymali je współpracujący od lat z lubelskim środowiskiem dziennikarskim Jerzy Jabłonka oraz Zenon Krawczyk. Obecny był pierwszy laureat tego tytułu wieloletni prezes LSS „Społem” Mieczysław Zapał.

Laurem „Młodego Dinozaura”, przypomnijmy, Lubelski Oddział SDRP honoruje dziennikarzy, którzy są już na emeryturze, ale wciąż pozostają aktywni zawodowo bądź społecznie. Obecny laureat, będący już od 7 lat stypendystą ZUS, wykazuje się aktywnością na obu płaszczyznach, o czym tak m.in. mówiła w okolicznościowej laudacji red Kazimiera Błażewicz – Izdebska:

„Pracę zawodową rozpoczął 1 grudnia 1973 roku w Lubelskiej Rozgłośni Polskiego Radia. Absolwent anglistyki UMCS, zesłany został od razu na „białe tomanki”. Tak nazywano staż, który każdy przyjęty do pracy dziennikarskiej musiał odbyć w redakcji informacji /pod kierunkiem red. Adama Tomanka – laureata Złotego Mikrofonu/. On nie tylko przeszedł „próbę ognia”, ale w redakcji został. „Białe tomanki” dobrze Go zahartowały i przez kilka lat nawet wspólnie pracowaliśmy. Jacek był typowym przedstawicielem pokolenia „młodych, gniewnych”. Bardzo zdolny, pracowity, ale uparty i nieznoszący krytyki. Wykłócał się o każdą poprawkę i każdy skrót wiadomości. Zawsze chciał postawić na swoim. Nie przysparzało mu to przyjaciół w zespole. Przekonał się o tym sam, gdy wyjechał do Anglii i stan wojenny zastał go w Londynie. Nie mógł wrócić do kraju. „Życzliwi” mu koledzy próbowali wszelkich sposobów, by z powodu porzucenia pracy został zwolniony dyscyplinarnie. Pierwszym transportem wrócił do kraju. Byłam o tym przekonana a nawet ręczyłam, że wróci. Jacek pochodzi z rodziny, w której patriotyzm wyrażany był czynami, a nie słowami. Tata Ireneusz był w latach 1942 – 1944 członkiem oddziału partyzanckiego AK należącego do 8 Pułku Piechoty Legionów. Za działalność w Armii Krajowej zesłany został na Sybir, gdzie spędził dwa lata w łagrze Borowicze. Do kraju wrócił dopiero w 1946 roku. Dziadek Stanisław ze strony ojca był legionistą. W randze pułkownika walczył między innymi pod Jastkowem w bitwie rozgrywanej na przełomie lipca i sierpnia 1915 roku. Mając takie rodzinne korzenie na obczyźnie zostać nie mógł.

W Lubelskiej Rozgłośni przeszedł długą, zawodową drogę. Poznał wszystkie redakcje ze sportową włącznie. Nie ominęły Go też awanse. Przez kilka lat był kierownikiem redakcji informacji. Pełnił funkcję zastępcy kierownika Zespołu Redakcyjnego Programów Porannych i Południowych. Przez dwa lata był zastępcą redaktora naczelnego, kierownikiem Redakcji Gospodarczo – Rolnej i Publicystyki Polityczno – Ekonomicznej. Na emeryturę odchodził ze stanowiska Kierownika Publicystyki Unii Europejskiej.

Problematykę unijną poznawał u źródeł. W 1991 roku został stypendystą Fundacji im. Królowej Elżbiety II dla dziennikarzy państw rozwijających się. Jako jeden z ośmiu polskich dziennikarzy radiowo – telewizyjnych odbył staż w BBC. Poznane tam wtedy nowe formy organizacji pracy redakcji informacji przeniósł na grunt lubelski. Zdobytą wiedzę wykorzystał, gdy w 1994 roku został kierownikiem redakcji informacji. Jacek miał i ma wiele zainteresowań, ale szczególnie jest mu bliska tematyka motoryzacyjna. Nic więc dziwnego, że w latach dziewięćdziesiątych został członkiem grupy roboczej Programu dla Zmotoryzowanych Europejskiej Unii Radiofonicznej. Współpracował z dziennikarzami krajów skandynawskich, Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii. Kontakty utrzymuje do dziś. Świetna znajomość języka angielskiego zaowocowała współpracą z Komisją Europejską. Jest jednym z polskich dziennikarzy uczestniczących regularnie w konferencjach, sympozjach i naradach organizowanych przez Parlament Europejski, Komisję Europejską i Komitet Regionów na tematy polityki spójności. Między innymi przed miesiącem uczestniczył w Forum Miast Europejskich w Turynie na zaproszenie Komisji Europejskiej. W kraju przez dwadzieścia pięć lat aż do rozwiązania w 2020 roku, był członkiem zespołu Radiokierowców I Programu Polskiego Radia. Obecnie zasiada jako juror w polskiej edycji konkursu „Samochód Roku”. W Lublinie działa w Wojewódzkiej Radzie Bezpieczeństwa Drogowego.

Jacek na emeryturze nadal pracuje, codziennie od poniedziałku do piątku ma swoje pięć minut w porannym bloku publicystycznym lubelskiej Rozgłośni. Porusza sprawy ekonomiczne, społeczne i unijne. Słychać go też w bloku popołudniowym „Samo Radio”. Mówi o motoryzacji. Raz w miesiącu prowadzi na antenie debatę na temat „Razem czy osobno – związkowy i pracodawcy”. Za pracę dziennikarską odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi i medalem 700- lecia Lublina. Posiada też złote odznaki m.in. „Zasłużony dla Polskiego Związku Motorowego” i „Zasłużony dla Automobilklubu Lubelskiego”. Jacek, serdeczne gratulacje i życzenia. Konkretnie jedno. Pamiętaj, że w redakcji informacji, w której rozpocząłeś karierę dziennikarską, obowiązywało hasło, jak najbardziej aktualne i dziś – „Nie leń się, pracuj, praca uszlachetnia”, zakończyła red. Błażewicz.

Dla laureata z recitalem wystąpił Janusz Karpiński /skrzypce i wokal/, któremu na akordeonie wtórował Jerzy Jabłonka. Spotkanie z wdziękiem prowadziła red. Grażyna Hryniewska, a zarejestrował na taśmie Zenon Krawczyk.